Ürün Kategorileri
  Gerekli Bilgiler
  Güncel Döviz Bilgileri
  Alış Satış
TL TL
TL TL
 
  Online Destek
 
Sanal POS Nedir? - BEYCAN MOBILYA
Sanal POS Nedir?

Günlük yasamda kredi kartli alisverislerde kullandigimiz POS (Point of sale- ödeme noktasi) cihazlarinin, e-ticarete ve dolayisi ile Internet’e uyarlanmis sekline VPOS (Virtual point of sale- sanal ödeme noktasi) denir. Bu sistem sayesinde müsteri-firma arasindaki alisverisler Internet üzerinden, elektronik ortamda on-line olarak yapilabilmektedir. Bu sekilde müsterinin yaptigi ödemeler, üye isyeri hizmetlerinden ve VPOS sisteminden yararlanilan bankadaki firma hesabina geçmektedir.

Firmanin kendi web sitesi yoluyla e-ticaret yapabilmesini saglayan bir yazilim olan VPOS uygulamasina geçmek son derece kolaydir. Bunun için firmanin ticari hesap açtigi banka ile üye isyeri ve e-ticaret sözlesmelerini imzalamasi, ardindan da bankaya ait VPOS yazilimini kendi web sitesine kurmasi yeterlidir.

Sanal POS'un Isleyisi

Basit olarak VPOS’un yaptigi, firmadan kredi kartli alisveris yapan bir müsterinin, kredi karti bilgilerinin alinip, firmanin web sitesi kanaliyla Internet üzerinden ilgili bankaya iletilmesi ve otorizayon sonucunun (onay veya ret) geri bildirimi sürecidir.

Bu süreç esnasinda, gerekli kontrol islemleri dijital olarak gerçeklestirilir. Banka ve üye isyeri arasinda dijital imza, dijital sertifika yoluyla yapilan kontrol sonucu gelen teyit bilgisi, bankadan üye isyeri ödeme sistemine provizyon (nakte çevirme islemi) sonucu olarak geri döner. Bu islemin ardindan müsterinin kredi kartindan alisveris tutari düsülür ve üye isyerinin bankadaki hesabina geçirilir. Üye isyeri sistemi de (Yani firma web sitesindeki VPOS sistemi) provizyon sonucuna göre yapilan islemlerin geri bildirimini web ortamina aktarir. Bu sekilde islemin kontrolü ve takibi net bir sekilde saglanmis olur. Tüm bu islemler sadece birkaç saniye içinde tamamlanir. Bu islemlerin tam bir güvenlik içinde yapilmasi için, bankalar sanal POS hizmeti verecekleri web sitelerinde SSL 128 bit'lik sifreleme sartini aramaktadirlar.

Sanal POS’un Avantajlari

 • Internet üzerinden yapilan satislar için bilinen en etkili yöntemdir.
 • Özellikle perakende (B2C) satislarda %35-40 arasinda artis saglamaktadir.
 • Firmanin yerel bir pazardan daha genis pazarlara, hatta yurtdisina açilmasina olanak saglar.
 • Firma imajini ve rekabet gücünü olumlu yönde etkiler.
 • Geleneksel satis sürecinden çok daha kisa sürelerde alisveris olanagi tanir.
 • Zamandan yapilan bu tasarruf, müsteri memnuniyeti ve bagimliligini arttirir.
 • Satislarla ilgili bilgileri veri tabanina aktarir ve saklar.
 • Sanal POS'la yapilan alisverislerde güvenlik son derece yüksektir.
 •  
   
    Alışveriş Sepetim

  Henüz Sepetiniz Boş
   
  Gölge
    Kullanıcı Girişi
  E-Mail Adresiniz :
  Parolanız :
  Şifremi Unuttum?
   
  Gölge
    Duyurular & Yenilikler
  Gölge
    Markalar
   
  Gölge
    Son Yorumlanan Ürün
  Gölge
    Site İstatistikleri
  Toplam Ürün 923
  Toplam Üye 16
  IP: 18.234.97.53
   
  Gölge
    Kredi
   
  Gölge
    Yurtiçi Kargo
   
  Gölge